Jak se instalují kamery 2. díl

Jak se instalují kamery 2. díl

Převodníky signálu

V předchozím díle o instalací kamerových systémů jsme se dozvěděli základy o kabeláži, instalace kamer samotných a umístění videorekordéru. V tomto díle se podíváme na převodníky signálu a finální zprovoznění celého kamerového bezpečnostního systému.

V předchozí kapitole jste si vybrali vhodný typ kabelu, koax nebo UTP. Dozvěděli jsme se také, že využití UTP kabelu je výhodnější a praktičtější. Signál v UTP kabelu se přenáší ve 4 párech drátků, kdy pro videosignál se použivá výdy pouze jediný pár a pro napájení se může využít jeden nebo více párů drátků.

Záleží na vzdálenostech mezi kamerou a záznamovým zařízením. Pokud je vzdálenost velká, musí se použít aktivní převodníky signálu. Naopak pro menší délky kabelu stačí pasivní převodníky. Máme tedy nainstalované RJ-45 konektorů a na ně pouze jednoduše připojíme převodníky signálu - baluny. Pokud musíme použít aktivní převodníky, pak potřebujeme také napájení. To tedy znamená, že jsou aktivní - vyžadují další napájecí zdroj. Signál ale posílí natolik, že je možné ho přenést až na kilometr.

Aktivní baluny přenáší pouze obraz. Pasivní baluny ale umí přenášet rovnou také zvuk a napájení. K RJ-45 konektu se připojí pasivní balun, ze kterého vedou již hotové konektory pro připojení jack konektoru ze zdroje a cinch konektur pro zvuk.

Napájení kamer

Co se týče napájení, pak pro kratší vzdálenosti stačí jediný pár z UTP kabelu. Pokud je ale délka větší, pak je dobré napájecí dráty zdvojit. Tím se předejde ztrátám na vedení. Při opravdu dlouhých trasách pak doporučujeme instalovat 15 Voltové zdroje, které maji větší výkon. I při ztrátě na kabelu je tak možné napájet kameru na kilometr a více.

Jediný zdroj může napájet i několik bezpečnostních kamer. To je nejlepší řešení pro větší kamerové systémy, kdy se na konektor zdroje připojí rozdvojka, která má na výstupu několik jack konektorů. ty se napojí na baluny a napájí tak kamery.

Připojení videorekordéru k TV

Videorekordér musíte připojit k televizi nebo k počítačovému monitoru abyste mohli sledovat obraz z kamer. Každý videorekordér má jiné možnosti. Ty nejnovjěší umí zobrazovat jak na standardním televizoru při použití HDMI konektoru a dále můžete připojit počítačový monitor přes VGA nebo DVI.

Všechny videorekordéry si můžete zobrazit přes BNC výstup. To je dnes výhodné již pouze jako nouzové řešení. Přes BNC výstup se nepřenáší velké rozlišení a také BNC konektory mají jen některé televize nebo monitory.

Objednejte si tedy pokaždé jen videorekordér s HDMI konektorem a využijte libovolně velkou TV. HDMI kabel může být i několik desétek metrů, takže se vzdáleností také není problém. Ve fázi plánování musíte mít na zřeteli umístění zobazovacího zařízení. Ideálně je, když budete TV nebo monitor umisťovat hned u videorekordéru. Kvůli servisním pčelům a kvůle nejpohodlěnjšímu ovládání tal budete mít kamerový systém Frýdek-Místek vždy po ruce.

Instalace pevného disku

Do videorekordéru musíte nainstalovat pevný disk. Na ten se bude nahrávat video z bezpečnostních kamer. Budete potřebovat šroubovák a samotý pevný disk. Nejprve opatrně povolte všechny šroubky z krytu videorekordéru. Kryt celý sundejte, ale dejte si pozor, protože některé DVR mají umělohmotné západky. Ty musíte nejdříve pomalu odklopit ať se nezlomí.

Po odstranění krytu najdete vevnitř místo pro pevný disk a dva kabely. Jeden je napájecí a jeden je datový. Oba kabely připojte do pevného disku. Nejprve kabel napájecí a pak datový, který je typu SATA. Velmi dobře zkontrolujte, že kabely jsou dostatečně zastrčené. Pak můžete pevný disk přišroubovat do připravených pozic a následně opět nasadit kryt a vše zakrytovat. Zkompletujte kompletní kamerové systémy Ostrava a můžete se pustit do sledování a kontroly majteku.

O nastavení videorekordéru si povíme v další kapitole.

Kamerové systémy Frýdek-Místek kvalitně s nabídkou zdarma | IP kamerový systém Frýdek-Místek ještě dnes | Kamerové systémy pro rodinné domy